Joomla SMTP şeklinde mail gönderme ayarları

ahmet5542

Altın Üye
Katılım
2 Nis 2020
Mesajlar
15
Beğeniler
12
Puanları
3
Yaş
53
Konum
İstanbul
#1
Joomla mail gönderme her zaman sıkıntılı olmuştur ancak versiyon yükseldikçe bu sorunlar ortadan kalkmakta veya daha az yaşanmaktadır. Ben joomla kurulumu yaptıktan sonra mail ayarları olarak nasıl işlem yapıyorum: öncelikle joomla sitenizin arka planında yani administrator'de olarak oturum açmanız gerekiyor. sol üstte Genel Yapılandırma - Sunucu menüsü içerisinde Posta Ayarları bölümünde; Posta Yazılımı: SMTP olacak. SMTP Sunucusu: smtp.yandex.com.tr olacak. SMTP Bağlantı Noktası: 465 olacak. SMTP Kimlik Denetimi: EVET olacak. SMTP Güvenlik Denetimi: SSL/TLS olarak ayarlanacak. SMTP Kullanıcı Adı: mail adresinizin tamamı olacak. örneğin: iletisim@cakirkombiservis.com gibi. SMTP Parolası: mail adresinizin şifresi olması gerekiyor.

Bunları yaptıktan sonra gelelim joomla dışında iki yerde yapmanız gereken ayarlara:

Birincisi: connect.yandex.com adresine kayıt oluyorsunuz ve/ya oturum açıyorsunuz. Oturum açtıktan sonra sol üstte yandex logosunun sağındaki açılır menünün altından yeni + Kurum seçeneğinden sitenizi eklemeniz gerekiyor. Sitenizi eklediktan sonra sağ altta en aşağıda yönetim butonu var. Bu menü açıldıktan sonra sol altta + Ekle diye bir buton geliyor. Açılan popup menüde çalışan ekle tuşuna basılıyor. Gerekli yerleri doldurduktan sonra dil bölümü otomatik olarak ruşça gelir. Dil bölümünü Türkçe olarak değiştirmeyi unutmayın. Yeni oluşturulan maile mutlaka bir defa da olsa giriş yapmanız gerekmektedir. Yoksa e-posta ayarlarınız çalışmaz.

İkincisi: Plesk yönetim panelinde DNS ayarlarını yapmamız gerekiyor. Adım adım tarif edeyim: panele giriş yaptıktan sonra sol menüde bulunan domaine tıklayın. Açılan siteleriniz içerisinde mail ayarlarını değiştirmek istediğiniz siteyi bulup tıklatın. Sağ aşağı taraflarda DNS Settings yazan yere giriş yapın. DNS listelerinin üzerinde tab menü olarak değişik ayarların yapılabildiği çeşitli menüler var. Yukarıdaki alandan Add Record a giriş yapılacak. Record type: Cname seçilecek. domain name yazan yere mail yazmanız gerekiyor. Canonical name yazan yere: domain.mail.yandex.net yazılması gerekiyor. Herhangi bir TX kaydı varsa onu değiştirebilirsiniz veya yeniden TX kaydı olurturabilirsiniz. Örnek olarak: Record type: MX olacak. Mail domain: boş kalacak. Mail exchange server: mx.yandex.net şeklinde olacak. Specify the priority of the mail exchange server: 10 olarak ayarlanacak.

Bütün ayarları doğru yaptığınız takdirde joomla siteniz hiçbir sıkıntı olmadan mail gönderecektir. Hayırlı uğurlu olsun :) önemli not: yazmış olduğum tüm konular tarafımdan mümkün olduğunca itina ile yazılmıştır. Hiçbir yerden alıntı değildir.
 
Son düzenleme:

ahmet5542

Altın Üye
Katılım
2 Nis 2020
Mesajlar
15
Beğeniler
12
Puanları
3
Yaş
53
Konum
İstanbul
#3
Teşekkür ederim. Yıllardır joomla ile uğraşıyorum ancak ilk defa forumlarda uzun uzun yazmak nasip oldu. Vatandaşlarımızın işine yarar inşallah.
 
Üst