Türkiye Corona Virüs Son Durum 19.03.2020

Ubay

teknokutu.com / perpatedarik.com
Kayıtlı Üye
Bugün yaşanan gelişmeleri sizin için derledim. Bakalım ilerleyen günlerde nelerle karşılaşacağız. Sizden de bu konunun altına yorumlarınızı bekliyorum.

Ülkemizde Corona Virüs vaka sayısı artışı:

- 11 Mart — 1
- 13 Mart — 5
- 14 Mart — 6
- 15 Mart — 18
- 16 Mart — 47
- 17 Mart — 98 / 1 Ölüm❗️
- 18 Mart — 191 / 2 Ölüm❗️
- 19 Mart — 359 / 4 Ölüm❗️

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği, halk sağlığı için toplum ve perakendecinin de taleplerini dikkate alarak, AVM'lerin kapatılmasına yönelik tavsiye kararı aldı.

- Okullar kapatılırsa üst sınıfa geçebilecek miyim?
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: "Öğrencimizi mağdur etmeyecek şekilde hazırız."

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: "İkinci hafta tatil değil uzaktan eğitim. Uzayıp uzamaması, Bilim Kurulunun alacağı tavsiye kararları doğrultusunda ortaya çıkacak."

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: "(YKS - LGS) Bilim Kurulu bu yönde bir tavsiyede bulunursa ertelenebilir."

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: "Dersler saat 09.00'da başlayacak, ders süreleri 20'şer dakika."

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu, ekonomik faaliyetin desteklenmesi tavsiye kararı aldı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: "Özel okullardaki öğrencilerimize de 23 Mart günü akademik destek yazılımını açıyoruz."

İsrail, COVID19 test kitinde eksiklik yaşadığı için, diplomatik ilişki kurmadığı iki ülkeden yaklaşık 100.000 Korona kiti satın aldı. İsrailli yetkililer, alınan Korona kitlerinin eski ve doğru olmayan kitler olduğunu duyurdu.

Sivas’ta Almanya’dan geldiğini söyleyen ve korona virüs şüphesiyle karantina altındayken kaçan 33 yaşındaki U.G., polis ekiplerince yakalandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, tüm vatandaşların elektrik ve doğalgaz işlemlerini firma şubelerine gitmeden akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar kullanarak online olarak evlerinden yapabileceklerini duyurdu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk "Çocuk bakım kuruluşlarında, çocuklarımızın periyodik olarak 6 saatte bir sağlık taramalarını ve kontrollerini yapıyoruz" dedi.

İran Sağlık Bakanlığı, COVİD19 Virüsüne bağlı olarak gerçekleşen ölüm sayısını 1135'ten 1284'e çıktığını duyurdu. Ülkede 18.047 COVİD19 vakasının olduğu da açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Yakın zamanda labaratuvar sayımız 25 ilde 36'ya çıkacaktır.

Sağlık Bakanı Koca: "İtalya, Çin'den gelenlerin ülkede serbestçe dolaşmasına izin vererek, salgının Avrupa'ya yayılmasına neden oldu."

Sağlık Bakanı Koca: "(TBMM'ye) Korona virüs ile mücadelede lütfen yardımcı olun."

Sağlık Bakanı Koca: "Sosyal medyadaki bazı iddialar mesnetsizdir."

Sağlık Bakanı Koca: "Yarın sabah itibariyle 'hızlı tani kiti' devreye girmiş olacak."

Ayrıca Koca, 10 binin üzerinde test yapıldığını bildirdi.

Sağlık Bakanı Koca: "1 Mart itibarıyla yurt dışından gelen kişi sayısı 372000. Bu 372 bin kişinin adres ve telefonuna ulaşarak her birine mesaj gönderip, aile hekimleri ile takip ediyoruz. Tüm aile hekimlerine teşekkür ediyorum."

Sağlık Bakanı Koca: "Hedefimiz hızlı tanı kitiyle 15 bin kişiyi taramak. Yarın itibarıyla tüm illerde olacak."

Sağlık Bakanı Koca: "Sağlık ordumuza yeni güvenceler sağlanmalı. Tüm sağlık personelimizin hak ettiği itibarın millet nezdinde yerini biliyorum."

Sağlık Bakanı Koca: "En rasyonel tedbirleri aldığımızı düşünüyorum."

Adalet Bakanlığınca, hükümlü ve tutukluların haftada bir olan telefonla görüşme hakkı haftada ikiye çıkarıldı.

İçişleri Bakanlığının Korona virüs Tedbirleri Genelgesi kapsamında 149 bin 382 iş yerinin geçici süreliğine faaliyetlerine ara verdiği bildirildi.

İspanya'da son 24 saatte COVID19 salgınından dolayı ölen sayısı 129 kişi artarak 767'ye, vaka sayısı ise 2378 artarak 17.147'ye yükseldi.

Almanya, COVİD19 ile mücadele etmek için rezerv ordudan 2300 kişiyi Askeri personel ve 900 kişiyi sağlıkçı olarak orduya alacağını duyurdu.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, #COVİD19 nedeniyle alınan karantina önlemlerine uymayanlara tepki gösterdi. Evlerinden çıkmaya devam edenlerin kendilerini "modern çağ kahramanı" sandığını söyleyen Castaner, "Ama embesiller" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Aytaç Yalman corona virüs nedeniyle vefat etti."

Böylece Türkiye'de korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3'e yükseldi.

MSB: Koranavirüs (Covid-19) salgınının ülkemizde yayılmasının önlenmesine yönelik alınan tedbirler kapsamında, 29 Mart 2020 tarihinde yapılması planlanan 2020 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı, ÖSYM Başkanlığınca 03 Mayıs 2020 tarihine ertelenmiştir.

Ubay

teknokutu.com / perpatedarik.com
Kayıtlı Üye
İçişleri Bakanı Soylu, sokağa çıkma yasağı ilan edileceği iddialarıyla ilgili, "Bunlar, ABD, Almanya mahreçli FETÖ'cülerin hesapları. Sosyal medyada infial yaratmaya çalışıyorlar. Vatandaşlarımız bunları paylaşmasın." dedi.